Dalius Daro

2014 m. vasario 15 d., šeštadienis

Thinking, Fast and Slow

Taigi problema: darbe yra liftas ir laiptai. Liftu, jeigu jis jau laukia pirmame aukšte, užvažiuoti kažkur 10% greičiau, bet lipti laiptais yra sveikiau. Dauguma kolegų pasirenka važiuoti liftu. Taigi klausimas ar galima, ką nors padaryti, kad žmonės liptų laiptais. Elementari žinutė skatinanti lipti laiptais pagal statistiką paskatina lipti tik 5% žmonių daugiau (skaičiaus netikrinau, bet pamenu, kad tos eilės).

Knygą skaičiau, nes buvo įdomu, ką rasiu apie tokį elementarų dalyką. Ir gavau tikrai daugiau negu tikėjausi. Išties įdomu skaityti apie tai kaip žmonės priima sprendimus, kurie nėra racionalūs, apie tai kaip į tą patį bet kitaip suformuluotą klausimą žmonės atsako visiškai priešingai. O klausimas yra apie kitų žmonių gyvybes ir priskirtinas moraliniams sprendimams. Arba dar įdomesnis faktas, kad kai kuriose ES valstybėse vairuotojo teisėse įrašyta ar jų savininkas sutinka būti organų donoru. Vienose kultūriškai panašiose valstybėse organų donoru sutinka būti 4% žmonių, kitose 96%. Skirtumas tiks toks kokią varnelę reikia uždėti formoje norint gauti teises.

Ir panašu, kad kai kurios valstybės žmonių elgesį bando įtakoti pasitelkdami šias žinias. Pvz.: knygos [Nudge](http://en.wikipedia.org/wiki/Nudge_(book%29) autoriai dirba/dirbo JAV Obamos administracijoje ir Jungtinės Karalystės vyriausybėje (google: Nudge Unit). Teko kalbėtis su kolegomis iš JAV apie jų sveikatos sistemą, tai jaučiasi, kad sistema orientuota į tai, kad sveikata rūpintumeisi kol dar esi sveikas, nes kitaip teks susimokėti daugiau.

Knygą perskaityti verta vien dėl to, kad geriau suprastumėte kaip veikia jūsų smegenys ir kaip išvengti kai kurių mąstymo klaidų. Nors autorius optimistiškai nenuteikia ir pastebi, kad save darant tas klaidas sunku pastebėti net apie jas ir žinant.

Daugiau apie knygą: http://en.wikipedia.org/wiki/Thinking,_Fast_and_Slow

Knygą galima įsigyti čia: http://www.amazon.com/Thinking-Fast-Slow-Daniel-Kahneman-ebook/dp/B00555X8OA/