Dalius Daro

2020 m. kovo 28 d., šeštadienis

Keturių dienų darbo savaitė

1.5 metų dirbau 4 dienas per savaitę (individualus susitarimas, iš esmės 80% etato). Pagalvojau visai gerai būtų pasidalinti savo patirtimi. Taigi kas gerai:

 • Daugiau laisvo laiko: šeimai, saviems projektams, susitvarkyti kažkokius gyvenimiškus reikalus ir t.t..

 • Šioks toks būdas apžaisti diskriminacinę Lietuvos įstatyminę bazę. Pvz.: teoriškai galiu pasiimti tėvystes atostogas antraisiais vaiko metais - praktiškai tai stipriai kirstų per šeimos finansinę situaciją. Ta papildoma laisva diena yra tikrai gerai.

 • Mažiau streso.

Visgi, kad ir kaip smagu dirbti 4 dienas per savaitę, tai turi šiek tiek minusų. Esminė problema, kad 4 dienų darbo savaitė buvo mano individualus pasirinkimas, o ne kompanijos norma, ir iš to išplaukė kitos problemos:

 • Jaučiausi kažkiek kaltas prieš bendradarbius, kad dirbu „mažiau“.

 • Bendradarbiams papildomas darbas prisiminti, kad manęs nebus kažkurią savaitės dieną apskritai, o dėl to griūna planavimas.

 • Subjektyviai vertinant padariau daugiau negu 80%:

  1. Kai žinai, kad tau ryt laisva diena, tai pasistengi darbus pabaigti ir atsisakai žaisti stalo futbolą.

  2. Programuotojas/-a pabaigęs darbą su kompiuteriu jo nebaigia - jis/ji vis dar dirba galvoje.

  3. IT sritis labai keičiasi ir turi nuolat mokytis. Jei to nedarai darbe - darai laisvu laiku.

  4. Visgi manau, kad protinio darbo produktyviai 40 valandų per savaitę niekas nedirba.

 • Objektyviai vertinti programuotojo darbą gana sudėtinga, kai žmonės daro skirtingus dalykus. Bukai kodo eilučių ir „commit“ skaičiaus gi nevertinsi (net jei abu didžiausi komandoje).

Taigi apibendrinus. Iš darbdavio pozicijos aš visada samdyčiau žmogų, kuris nori šiek tiek sumažinto etato. Iš darbuotojo pozicijos tą verta daryti tik dviem atvejais:

 1. Jei labai norisi ir reikia tos vienos dienos.

 2. Visa kompanija dirba 4 dienas per savaitę. Tiesa sakant, pagalvojau, kad jei kokia kompanija pasiryžtų pereiti prie 4 dienų darbo savaitės, tai ji turėtų konkurencinį pranašumą prieš kitas kompanijas ieškant talentingų darbuotojų. Mano kuklia nuomone, „mes mokam 5 dienų atlygį už 4 dienų darbo savaitę būtų daug geresnis pasiūlymas už mūsų tūsai geriausi ir pan“.