Dalius Daro

2014 m. vasario 15 d., šeštadienis

Darbas IT

Ta proga, kad užderėjo straipsnių apie programuotojo (nors labiau apie IT) darbą (1, 2, 3 ir 4), tai pagalvojau, kad šiek tiek parašyti galiu ir aš.

Taigi pirmas dalykas, kurį noriu pasakyti, kad net negalvokite studijuoti programavimo ar eiti dirbti į IT įmonę dėl pinigų. Skaičiai paminėti anksčiau minėtuose straipsniuose yra matyt teisingi, bet tuos pačius skaičius galima pamatyti ir dirbant kitus darbus. Vien iš asmeninių pažinčių galiu pasakyti, kad net ūkininkaujant galima visai neblogai užsidirbti (taip, Lietuvoje). Vienintelė priežastis kodėl Lietuvoje programuotojai gerai uždirba yra ta, kad programuotojo darbas labai lengvai eksportuojamas (tereikia kompiuterio ir interneto), bet šiaip programuotojo darbas tarkim JAV nėra geriausiai apmokamas darbas. Taip, tai yra tikrai gerai apmokamas darbas, bet tarp 1% turtingiausių amerikiečių programuotojai sudaro mažą dalį. Kažkada rinkau darbo statistiką, tai IT darbas pagal pajamų/išlaidų santykį labiausiai panašus į menininkų profesiją (nebent kalbame apie tikrai dideles kompanijas kaip Microsoft, Google, Apple ir pan., bet šios kompanijos savaime yra daugiau negu tik IT kompanijos). Tokiais tempais tobulėjant technologijoms ne ką mažiau perspektyviomis profesijomis laikyčiau kad ir gydytojo profesiją. Tik laiko klausimas kada bus galima nuotoliniu būdu dirbti chirurgu (ir tikriausiai uždirbsite, jei ne Bugatti Veyron, tai Ferrari garaže tikrai turėsite). Taigi, jei turite pašaukimą ne tiksliesiems mokslams, o medicinai, literatūrai ir dar kitai sričiai tapkite tokiu geru, kad jūsų nebūtų įmanoma ignoruoti ir bus tų pinigų. Galiausiai nepamirškite, kad nuo tam tikros ribos pinigai gyvenimo geresniu nepadaro (pvz.: JAV tas skaičius yra 75000$ per metus, Lietuvoje ta riba tikrai žemiau).

Bet tarkime jūs turite pašaukimą IT, esate olimpiadų dalyvis, o gal turite pašaukimą kažką automatizuoti, ardyti ir vėl sudėti arba tiesiog jus žmones pamatę sako “šitas tai tikras gykas/žiniukas/kompiuterastas” (aš tai net nustebau, kai apie mane taip pasakė). Taigi trys iš keturių pradžioje paminėtų straipsnių bandė nuplėšti rožinius akinius. Ir tai yra gerai. Nebus viskas taip paprasta kaip atrodo iš pradžių, bet jeigu tinkamai pasirinksite darbovietę viskas bus tikrai daug geriau negu aprašyta tuose straipsniuose. Jeigu jums tikrai svarbu gerai jaustis darbe, tai ieškokite ne privalumų (piniginių taip pat) ir statuso, o žiūrėkite daug paprastesnių dalykų: galimybės bendrauti su kolegomis, koks triukšmo lygis darbe, koks spaudimas pabaigti projektus greitai/laiku (taigi ir viršvalandžiai) ar galiausiai kaip dažnai bosas stovi už nugaros (blogiau žmonės jaučiasi tik ilgam palikti vieni). Čia remiantis statistika ir tyrimais, o ne tik mano nuomone (jeigu mėgstate aštrius pojūčius, tai šiuos patarimus ignoruokite). Tarkime Google siūlo po darbuotojo mirties kažkiek ten metų antrai pusei mokėti pusę darbuotojo algos. O jeigu įsigilinti į tai, tai paprasčiausias gyvybės draudimas, kuris kartais pasitaiko net ir Lietuvoje veikiančiose kompanijose. Taip pat Google ofisai yra open plan tipo, taigi triukšmo lygis ten irgi bus atitinkamas. Gal daugiau nieko blogo nerašysiu apie Google, nes gal dar norėsiu ten dirbti, bet idėja, manau, supratote.

Dar viena priežastis kodėl galbūt verta dirbti IT sferoje yra žmonės. Ne kiekviena kompanija tokia pati, bet bent jau šiuo metu IT srityje tikimybė susidurti su įdomiais, protingais ar net šiek tiek keistais žmonėmis daug didesnė negu daugelyje kitų sričių. Vėlgi IT sritis yra populiaresnė tarp vyriškos lyties, o dėl to irgi atsiranda savų niuansų. Tačiau, kaip sakiau, IT srityje yra tikrai daug protingų žmonių, taigi ir tie niuansai yra iškeliami, svarstomi, aptariami. Kaip pavyzdį galiu paminėti PyConLT elgesio kodeksą.

Taigi jei turite pašaukimą IT - pirmyn, domėkitės, supraskite ko norite ir veikite. Jeigu turite pašaukimą kažkam kitam, tai darbo IT srityje nesureikšminkite. O jeigu neturite pašaukimo iš viso, tai galbūt paieškokite savęs bandydami dirbti įvairius darbus.